A fényezés menete
Mi is a fényezés tulajdonképpen?
Azon túl,hogy egyre magasabb szintű esztétikai kívánalmakat kell maradéktalanul teljesíteni, a felületi korrózióvédelem a tartós és minőségi fényezés egyik alappillére. A mai korszerű javítófényező termékek széles palettája biztosítja a megfelelő hatékonyságú felületkezelést és az esztétikai szempontok maradéktalan teljesítését.
Első lépés a fényezőműhelybe érkező jármű alapos, vegyi úton történő tisztítása, mosása. Fontos ,hogy minden tapadó szennyeződést eltávolítsunk ,hogy megakadályozzuk a nem kellő tisztaságú jármű okozta fényezési problémákat. Ezt követi a jármű, vagy alkatrészek szemrevételezése és az esetleges hibák feltárása.
A fényezésre hozzánk kerülő járművek döntő többsége karosszérialakatostól érkezik, ahol már megtörténik a javítandó felületek előkezelése a fényezéshez - egyengetés, elemcsere, korrózió okozta felületi hiányok megszüntetése, stb. A felület előkészítése minden esetben /a tisztítás után/ különböző érdességű csiszolóanyaggal történő érdesítéssel kezdődik.
Ezt követi – ha szükséges- a felület tapaszanyaggal, kittel történő felületkialakítása. A kittet lehetőség szerint minél vékonyabban ,és minél kevesebb rétegben célszerű felhordani. A kittet száradás után száraz kézi-vagy gépi csiszolással "formázzuk" a megfelelő felület kialakulásáig. Érdemes több "lépcsőben" csiszolni. Ez azt jelenti, hogy eltérő szemcsézetű csiszolópapír alkalmazása szükséges a végleges felületi finomság kialakításához.
Ha már kialakult a végleges forma, egy alapos portalanítás, zsírtalanítás és esetleges "maszkolás", /a festeni nem kívánt részek takarása/ után következik az alapozóréteg felhordása több rétegben. Gyakran nevezik "füllernek" a töltőalapozókat és szórokitteket.
Megjegyzés: A mai karosszériaelemek már eleve alapozottan kerülnek forgalomba ezért általában nem szükséges korróziógátló alapozó felvitele.
Az alapozó réteg száradása vagy szárítása után száraz-nedves finomcsiszolás következik ami megadja a felület végleges formáját és finomságát.
Ezt követően alaposan meg kell tisztítani, portalanítani és szilikon mentesíteni a felületet, hogy alkalmassá váljon a végső fedőbevonat felhordására. A fedőbevonatok adják meg a fényezett felület színét, csillogását végső esztétikai küllemét, és nem utolsósorban időjárás állóságát. Fedőbevonatok közül léteznek egy és két komponensű akril, illetve metál festékek.
Szakszerű és minőségi fényezést csak fényezőfülkével rendelkező műhelyek képesek előállítani. A fényezés során előforduló színproblémákat számítógépes festékkeveréssel , színbeazonosítással és szükség szerinti utánállítással lehet korrigálni. A fedőbevonat szárítása után- az átadás előtt- következik a polírozás ami a fényezés közben előforduló kisebb hibák kijavítását szolgálja, illetve a kifogástalan esztétikai hatást biztosítja.